Hoofdmenu

Luchtvaartgesprekken

02-04-2024

In december 2018 werd het Onderzoek Luchtvaartgesprekken gepubliceerd. Dit onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. In het najaar van 2018 werden er op negen locaties gesprekken tussen mensen en organisaties die zich betrokken voelen bij de ontwikkelingen van de luchtvaart in Nederland georganiseerd door het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.

In totaal hebben er 501 mensen deelgenomen aan deze luchtvaartgesprekken. In het onderzoek zijn de gevoerde gesprekken geanalyseerd om meer inzicht te krijgen in de issues, belangen en kennisvragen die in Nederland spelen bij de verschillende stakeholdersgroepen.

Om perspectief de bieden en balans te brengen in de maatschappelijke behoeften van luchtvaart, duurzaamheid, leefklimaat en veiligheid en een vitale economie heeft het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat een meerjarig participatietraject voor de luchtvaart opgezet waarbij alle belanghebbenden betrokken worden. De luchtvaartgesprekken zijn onderdeel van de eerste fase van dit participatietraject.

Deelnemers van het gesprek erkenden het belang en de waarde van de luchtvaart, zowel economisch als sociaal. Wel waren er enkele zorgen rondom bepaalde ontwikkelingen die gaande zijn. Deze zorgen zijn verbonden met thema’s waarover mensen en organisaties van inzicht kunnen verschillen en die aanleiding geven tot meningsverschillen. Tijdens de luchtvaartgesprekken is per thema gezocht naar de belangen van mensen en organisaties. Ook zijn er dilemma’s voorgelegd aan de deelnemers, waarbij de focus lag op de argumenten die zij gebruikten, in plaats van de stelling die ze innamen. Het grootste thema is de vraag hoe de voordelen van de luchtvaart zich verhouden tot de ervaren en te verwachten nadelen ervan in andere delen van de samenleving. Bovendien hebben de deelnemers ook een aantal keuzes voor het Kabinet voorgelegd, waarbij het gaat om zowel politiek-maatschappelijke als concrete maatregelen en mogelijke oplossingen.

De vragen die tijdens de luchtvaartgesprekken werden gesteld werden door het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat beantwoord in het document ‘Beantwoording vragen uit luchtvaartgesprekken’, dat werd gepubliceerd in oktober 2019. Van 20 december 2018 tot en met 31 januari 2019 konden ook mensen die niet bij de gesprekken aanwezig konden zijn issues en dilemma’s inbrengen via de website van Luchtvaart in de toekomst.

Geleerde lessen en adviezen

  • Deelnemers zagen de luchtvaartgesprekken als een eerste stap in de goede richting om het dialoog aan te gaan.
  • Deelnemers gaven aan te twijfelen over de uiteindelijke impact van hun inbreng en roepen daarom de overheid op om een vervolg te organiseren en te laten zien wat er met de uitkomsten is gedaan.
  • Voor goede belangenbehartiging gaven deelnemers aan vertrouwen een belangrijke voorwaarde te vinden. Manieren die werden benoemd om dit vertrouwen te bereiken waren onder andere informatie en transparantie, feiten en kennis, (onafhankelijk) onderzoek en navolgbaarheid van besluiten.
  • Deelnemers geven aan in het vervolg behoefte te hebben aan verdiepende gesprekken op specifieke issues, evenwichtigere zeggenschapsverhoudingen en gelijkwaardige deelname van alle stakeholders.
  • Deelnemers kwamen met mogelijke werkvormen voor het creëren van optimale participatie, zoals online werkvormen als sociale media en een forum, maar ook regionale gesprekstafels en klankbordsessies.

Meer informatie:

Lat: 52.132633
Long: 5.291266

Een momentje...
Cookie-instellingen